…let’s travel
Bulgaria Travel Agency Ltd РК 01-7480, гр.Бургас 8000 ул.Гладстон 74
+359 896 996619 +359 889 286532 www.bulgaria-travel.bg
ТАЙНИТЕ НА ЧЕРНОМОРСКА ТУРЦИЯ
Земя на амазонки и понтийци
Маршрут: Измит (Никомедия) – Сакаря – Амасра – Сафранболу – Кастамону – Синоп – Самсун – Орду – Гиресун – Трабзон – Манастир Сумела – Амася – Зиле – Хаттуша – Чанкъръ
Дата: 27.06-04.07.2024, 08.09 –15.09. 2024
8 дни / 7нощувки със закуски и вечери
Цена от Бургас: 1040 лева
ПРОГРАМА
1 ден- България – мост Явуз Селим Султан – Измит (древната Никомедия) – Адапазаръ (Сакария)
Отпътуване в 06:30 от Бургас.
Пресичане на Босфора към Азия по най-новия висящ мост Явуз Селим Султан. Наречен е на името на султан Селим I. Широчината на моста е 59 м, а общата дължина 1875 м, от които основният отсек е дълъг 1408 м. Третият мост над Босфора е най-дългият комбиниран мост в света (автомагистрала и железен път), като се нарежда на 8-мо място по дължина сред висящите мостове на планетата.
Продължаване през Азиатски Истанбул.
Пристигане в Измит – древната Никомедия. Разположена на основния път, свързващ Мала Азия с Балканите, Никомедия векове наред е бил главен град на тракийското Царство Витиния. Император Диоклециан се установява тук и прави Никомедия източна столица на Римската империя.
Никомедия е място, в което по време на гоненията срещу християните, са екзекутирани свети Георги Победоносец и свети Пантелеймон, който е и роден в града. Никомедия остава източната (и по-важна) столица на империята до победата на Константин Велики над Лициний в 324 г. Следващите 6 години Никомедия е де факто столица на Римската империя по времето на Константин Велики, докато той не провъзгласява разрастващия се наблизо Византион за „Новия Рим“.
Днес на мястото на някогашната Никомедия се намира Измит.
Посещение на парка с Часовниковата кула – символ на града и откъдето се открива прекрасна гледка към града.
Посещение на султанския ловен дворец Kasr-i Humayun – първият дворец, построен извън Истанбул в Османската ера. Дворецът е служил на няколко османски султани и е бил домакин на много държавници и важни личности (Мустафа Кемал Ататюрк, френският писател Клод Фарар). Построен в края на 19в. от арменския архитект Карабет Балян, дворецът е на два етажа в неокласически и европейски бароков стил, а фасадата му е покрита с мрамор. Таванните декорации на сградата са дело на френския художник Сасон.
Продължаване за Адапазаръ. Настаняване в хотела. Вечеря. Свободно време за разходка. Нощувка.
2 ден- Адапазаръ – Сафранболу
Закуска в хотела. Освобождаване на стаите.
Отпътуване за Амасра – малкото градче, сгушено между екзотични заливи на Черно море, е наричано „Перлата на Черно море“. През 14в. като минал през тази местност, завоевателят на Константинопол – султан Мехмед II бил пленен от красотата му и го нарекъл „Окото на света“.
Градът пази останки от различни исторически епохи и представлява един музей на открито.
Пешеходна разходка в Амасра – археологическия музей, римската крепост, стария фар, гръцката църква, превърната в джамия, римския мост и колоритната чаршия.
Обяд в Амасра (свободна консумация). Кратко свободно време за разходка. Отпътуване.
По пътя се посещава каньона Токалъ със стъклена тераса. Продължаване за Сафранболу.
Пристигане в град Сафранболу – от 13-ти век до появата на железницата в началото на 20-ти век Сафранболу е важна спирка за керваните на главния търговски път Изток-Запад. По време на своя апогей през 17-ти век архитектурата на Сафранболу оказва влияние върху градското развитие в голяма част от Османската империя.
Сафранболу е смятан за един от 20-те най-добре запазени града в света. В града има около 2000 традиционни домове, 800 от които са официално обявени за паметници на културата.
Град, който блести със своето градско оформление и естетически елементи от османско време, Сафранболу е град-музей, със своите калдъръмени улици, къщи на хълмове и естествена красота, доказателство за достойнството му да бъде включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.
Посещение на Етнографското селище Юруккьой.
Разходка в стария град Сафранболу.
Настанявяне в хотел в Сафранболу. Вечеря в хотела. Нощувка.
3 ден- Сафранболу – Кастамону – Синоп – Самсун
Закуска в хотела. Освобождаване на стаите.
Отпътуване за Кастамону.
Кастамону е един от най-красивите градове в региона и създава впечатление за древната си култура на всяка стъпка. Историческите сгради са пример за естетическа гражданска архитектура, хановете, джамиите и социалните комплекси са най-доброто доказателство, за това как градът е съхранен в своята оригинална културна идентичност. Тъй като има много исторически артефакти и гробници, Кастамону е известен като „Градът на пътешествениците“.
Спиране за час в историческия център в Кастамону и провеждане на пешеходен тур.
Продължаваме за Синоп.
Легендите разказват, че амазонките основали Синоп на най-красивото място в своята страна и го нарекли на своята царица Синова.
Разходка в историческата част на Синоп. Свободно време за разходка и обяд в някой от многобройните рибни ресторанти.
Отпътуване за Самсун.
Самсун е едно от най-древните селища в региона, а днес е най-големия град на Черноморска Турция.
Настаняване в хотела. Вечерен пешеходен тур в града. Вечеря в хотела. Нощувка.
4 ден- Самсун – Орду – Гиресун – Трабзон
Закуска в хотела. Освобождаване на стаите.
Посещение на Музея на Амазонките. Отпътуване.
Пристигане в град Орду, разположен по брега на Черно море и склоновете на хълма Бозтепе.
Изкачване с лифт до панорамната площадка Бозтепе. Тя се намира на 450 метра над морското равнище и от нея се открива прекрасна гледка към красотите на провинцията и великолепието на Черно море.
Продължаване за Гиресун. Свободно време за обяд в Гиресун.
Пристигане в Трабзон
Трабзон, исторически известен като Трапезунд e разположен на историческия Път на коприната и през вековете се превръща в град на всички религии, езици и култури. В продължение на векове играе основна роля на търговски портал към Персия на югоизток и Кавказ на североизток.
След превземането на Истанбул от кръстоносците през 1204 г., градът става столица на Трапезундската империя на Комнините. Разположена в далечния североизточен ъгъл на Анатолия, тя е най-дълго оцелялата от византийските държави-наследници.
Посещение на църквата „Св. София“. Настаняване в хотела. Пешеходен тур в централната част на града. Вечеря и свободно време.Нощувка в Трабзон.
5 ден- Трабзон – манастир Сумела – Узун гьол – Трабзон
Закуска. Отпътуване за скалния манастир Сумела.
Сумела е монашески комплекс, построен в скалните скали на долината Алтмдере. Строителството му започва през 385 г. сл. Хр.; и продължава до 19 век. Византийският император Юстиниан Велики наредил разширяването на манастира. Манастирът е разграбен и опожарен от византийците през 650 г. сл. Хр. Въпреки това Комнидите възстановяват и разширяват манастира. Манастирът със своите 72 стаи и богата библиотека преживява най-големия си разцвет през периода на Алексий III 8 Михаил I.
Продължаване за красивото езеро Узунгьол.
Обяд по пътя в рибен ресторант. След обяд посещаване на езерото Узунгьол и фабрика за чай.
Надвечер връщане в Трабзон. Вечеря в хотела. Нощувка
6 ден- Трабзон – Амася
След закуска отпътуване за Амася.
Амася има дълга история като столица на Понтийското царство, излъчващо крале и принцове, художници, учени, поети и мислители, от царете на Понт, през географа Страбон.
По време на ранното османско владичество е било обичайно младите османски принцове да бъдат изпращани в Амася, за да управляват и да трупат опит. Амася е родното място и на османските султани Мурад I и Селим I. Традиционните османски къщи и другите исторически сгради са възстановени и сега се използват като кафенета, ресторанти и хотели.
Настаняване в хотела. Посещение на скалните гробници на Понтийските царе, Музея на принцовете.
Пешеходен тур покрай Зелената река с посещение на джамията Беязид.
Свободно време. Вечеря в хотела. Нощувка.
7 ден- Амася – крепост Зиле – хетска столица Хаттуша – Чанкъръ
Закуска в хотела. Освобождаване на стаите. Отпътуване.
По пътя посещение на скалните канали на Ферхад.
Спиране в град Зиле и посещение на крепостта, където през 47 г.пр.Хр. Гай Юлий Цезар побеждава Понтийския цар Фарнак II и пише една от най-известните фрази в историята – “VENI, VIDI, VICI”
Посещение на великата столица на Хетската империя – Хаттуша и култовото средище Язълъкая.
Отпътуване за град Чанкъръ (130 км).
Пристигане в Чанкъръ. Изкачване до крепостта Гангри и панорамната площадка.
Стъклената тераса за наблюдение, построена в най-доминиращата точка на замъка над града, привлича голямо внимание със своята характеристика на най-голямата по площ подобна инсталация в Турция. Посетителите могат да отидат на остъклената тераса и да се насладят на уникалната гледка към града.
Настаняване в хотела. Вечеря. Нощувка.
8 ден-Чанкъръ – България
Закуска в хотела. Освобождаване на стаите.
Пешеходен тур в центъра на града с посещение на Археологическия музей.
Отпътуване за България.
Пресичане на Босфора към Европа отново по висящия мост Явуз Селим Султан.
Късно вечерта – пристигане в България.Последователността на посещение на обектите може да се промени в зависимост от присродните и други условия.На място се заплащат входовете за съответните обекти – в турски лири.
ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА:
-
Транспорт с комфортен туристически автобус;
-
7 нощувки в хотели 3/4 звезди: 1 в Адапазаръ, 1 в Сафранболу, 1 в Самсун, 2 в Трабзон, 1 в Амася и 1 в Чанкъръ;
-
7 закуски в хотелите;
-
7 вечери в хотелите без включени напитки;
-
Лицензиран турски екскурзовод на български език, придружаващ групата през цялото време и беседи във всички обекти – Илхан Карабулут;
-
Туристически програми във всички селища по маршрута (без входните такси за обектите);
-
Пътни, гранични и паркинг такси;
-
Такси преминаване по мост Явуз Селим (Босфора);
-
Комплект разпечатки информационни материали;
-
Медицинска застраховка „Помощ при пътуване в чужбина“ с покритие 10 000 евро (включва болнично лечение в случай на заболяване от Covid-19) за лица до 65г.;
-
Представител на туроператора.
ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА:
-
Медицинска застраховка с покритие 5 000 евро за лица от 65 год. до 70 год. – доплащане 4.00 лв.; от 71 год. до 75 год. – доплащане 8.00 лв., от 76 год. до 80 год. – доплащане 16.00 лв. Лица над 80 год. е необходимо да се застраховат самостоятелно, като предоставят копие от полицата.
-
Входни такси на местата за посещение към 01.01.2024:
Обект |
Входна такса турски лири |
Султанска ловна резиденция, Измит |
60 |
Кристалната тераса, Сафранболу |
60 |
Музей на Амазонките, Самсун |
50 |
Лифт до Бозтепе и обратно, Орду |
200 |
Манастир Сумела, Трабзон |
450 |
Скални гробници, Амася |
100 |
Археологически музей, Амася |
140 |
Музей на принцовете, Амася |
50 |
Музей на здравето, Амася |
50 |
Хатуша, столицата на хетите |
140 |
Крепост Чанкъръ и стъклена тераса |
50 |
1350.00 лири = 81 лв. |
Цената на входните такси се определят от Министерството на туризма на Република Турция и е възможна тяхната промяна към датата на пътуване. Актуалната цена на входните такси ще бъде обявена 7 дни преди пътуването и ще бъде изпратена с информацията за пътуване!Разходи от личен характер, обеди и бакшиши;
-
Бакшиши за шофьора и екскурзовод (по желание): общо 10 евро на човек;
-
Горивна такса (при увеличение цената на горивото);
-
Туристическа такса, платима в хотела (при наличие на такава);